Search

6 tipov ako začať podnikať v tejto krízovej situácii, a to aj s deťmi doma


Si mama a máš túžbu začať podnikať, ale zdá sa ti to nereálne, lebo ti deti berú všetku energiu a čas? Ste doma všetci zavretí kvôli vírusu a máš pocit, že sa to teraz vážne nedá? Rada ťa presvedčím o opaku.


Áno, veľa ľudí teraz zatvára svoje podniky, krachujú a končia svoje biznisy. Ale rovnako veľa ľudí aj začína využívať túto možnosť a sú tvoriví, pretože vždy je vhodný čas. A teraz obzvlášť. Otvára sa možnosť viacerým sektorom a ak teraz zamakáš, a začneš niečo tvoriť, keď sa opäť vrátime do normálu, budeš mať rozbehnuté základy svojho vlastného podnikania.


Ale ako na to? Ako si zariadiť deň tak, aby si to všetko popri deťoch a domácnosti postíhala?

Dám ti pár tipov, ako sa to všetko dá.1. Čas


Koľko času týždenne si môžeš vyhradiť na to, aby si začala? Zdá sa ti, že nemáš žiaden čas? Máš pravdu, s deťmi je náročné nájsť si čas pre svoje aktivity, obzvlášť keď sme spolu všetci doma kvôli obmedzeniam, ale vždy sa to dá. Mne v tom veľmi pomáha plánovanie, ktoré je bodom č.2. Ale kedy napríklad to prichádza do úvahy?


  • Večer, keď zaspia (resp. kedykoľvek počas spánku)

  • Pri rannej káve, keď pozerajú rozprávku

  • Počas detských aktivít, online vyučovania (tipy na pár aktivít napíšem v ďaľšom článku- pridaj sa do mailinglistu a príde ti ako prvej)

  • Počas dohodnutého času, kedy je s nimi otecko

  • Čo vás ešte napadá?A ako mať vôbec na to energiu, keď ma deti za celý deň vyšťavia?

- Dni s deťmi sú skutočne náročné, ja viem, tiež to tak mám, ale vďaka tomu viem, že sa to dá. V podstate, keď nájdeš spôsob, ako robiť to, čo ťa baví, pomáhať tým ostatným a zároveň v tom podnikať, už len to samotné ti dodá potrebnú energiu.

- Aká je tvoja motivácia? Kvôli čomu chceš začať podnikať? Ako veľmi to ovplyvní tvoj doterajší život, keď budeš zrazu nezávislá, nebudeš musieť myslieť na to, že sa musíš vrátiť do roboty, ktorá ťa nebavila, alebo že si budeš musieť hľadať novú robotu? Ako veľmi dôležité to pre teba je?2. Plánuj


Na to, aby si postíhala všetky svoje povinnosti a popri tom našla čas aj na rozbeh vlastného podnikania je potrebné plánovanie. Mne veľmi pomáhajú týždenné plány, mám veľký kalendár kde si píšem čo v ktorý deň chcem stihnúť a rovnako ma držia aj papieriky, kde si pripisujem drobné podnámky počas dňa, ktoré ešte potrebujem urobiť.

A zapisujem si všetko. Mám napísať email? Je to na papieriku. Odpisujem klientom? Je to na papieri. Potrebujem napísať článok? Aj to tam mám.


Zároveň mám rozvrhnutý aj svoj čas v domácnosti:

Pondelok a štvrtok = upratovanie, utorok = pranie a žehlenie, streda: nákup. Piatok mám voľný, maximálne tak pečiem a varím vo väčšom, ale to je tak všetko.


Keď si rozplánuješ celý týždeň a zahrnieš tam hodinu denne na aktivity pre podnikanie, za týždeň toho stihneš viac, ako si myslíš. Za týždeň tak budeš venovať 5-7 hodín svojmu podnikaniu.


- Dopraj si odmenu, po tom, ako splníš svoje úlohy. Nech je to kúsok čokolády, alebo vaňa s dobrou soľou do kúpeľa, prípadne čokoľvek, či ti dodá ešte väčší pôžitok zo splnených úloh, urob to. Zaslúžiš si to.
3. Nápad


V akej oblasti podnikať?

Najlepšie je, keď podnikáme v oblasti, ktorá je pre nás hobby, alebo nám dáva vyšší zmysel, a nerobíme to len kvôli túžbe zbohatnúť. Áno, samozrejme že sú ľudia, ktorí mali skvelý nápad a našli dieru na trhu, a sú milionármi, ale čo by sme s miliónmi robili?


Čo ťa veľmi baví, alebo ťa veľmi zaujíma? Alebo už máš stanovený biznisplán a vieš presne, v čom podnikať? Môže to byť čokoľvek.


Na svete sú tisícky ľudí, ktorí môžu byť práve tvojimi potenciálnymi zákazníkmi.


To najpodstatnejšie je, nájsť spôsob, ako tvoje hobby, záľuby či záujmy môžu byť užitočné aj ostatným a ako ich predať tak, aby po nich ostatní túžili.


Nie je v tom ale žiadna veda. Naozaj. Chce to len trošku času na premýšľanie. Raz som bola na školení obchodných zručností a pamätám si, ako od nás školiteľ chcel, aby sme mu predali obyčajné pero, s ktorým sme písali. Každý z nás sa snažil, inými spôsobmi. Vieš čo je na tom všetkom najdôležitejšie? Vytvoriť v zákazníkovi túžbu, potrebu.


Keď máme túžbu či potrebu po niečom, je nám jedno, čo pre to musíme urobiť, ideme po tom.4. Čo k tomu potrebujem


Čo všetko budem potrebovať k tomu, aby som začala podnikať? V prvom rade je to odhodlanie a rozhodne ten čas. Veľa času. Začiatok tvojej kariéry podnikateľky trvá dlho. Počas tohto času musíš pracovať na sebe, svojich produktoch, musíš si jasne stanoviť, kto sú tvoji klienti, a čo presne je to, čo potrebujú, prípadne ako im to, čo ty ponúkaš, môže byť užitočné.

Všetko je to o úžitku.

Na tomto všetkom môžeš prakticky prvý mesiac - dva pracovať bez toho, aby si musela riešiť, akou formou podnikania to budeš mať ošetrené. Tieto prvé dva mesiace sú totiž o spísaní tvojho biznisplánu, stanovení produktu a jeho osohu, určenie cieľovej skupiny zákazníkov, prieskum trhu. Nie sú to zárobkové mesiace. Stoja ťa iba čas. Ten čas, ktorý si aj tak doma.

Následne budeš mať viac možností, akou formou podnikať.5. Neporovnávaj sa s ostatnými


Nerieš to, kto všetko je tvoja konkurencia. Môžeš, a teda aj musíš o nich vedieť, ale iba v tom, aby si si ujasnila, aká je tvoja pridaná hodnota a v čom sa odlišujete. Ale nie je to dôležité. Pokiaľ máš jasne stanovenú svoju cieľovú skupinu, vieš presne, koho ideš oslovovať a poznáš potreby svojich potenciálnych zákazníkov, si na tom super. Takto si vieš odtrhnúť kus zákazníkov aj pre seba.

Ako ale zistím, kto je moja cieľová skupina? Klikaj tu.6. Vytrvaj


Vytrvalosť ruže prináša. Skutočne. Rozbeh podnikania trvá naozaj dlho. Preto som na začiatku povedala, že je ideálny čas začať. Áno, práve teraz. Bude to trvať aj rok či dva, kým budeš v pohode, rozbehnutá, žiť si život podľa vlastných predstáv. Prečo? Pretože ľudia hneď nedôverujú. Ich pozornosť si musíš zaslúžiť. Aj ty, aj ja, my všetci. Budeš ale vytrvalá, a efektívne neustále pracovať na svojom hobby s úžitkom aj pre zákazníkov, dosiahneš to. Najmä vydrž!POTREBUJEŠ S TÝM POMÔCŤ?

Volám sa Martina Bella a pomáham ženám / maminám rozbiehať svoje vlastné podnikanie, zvyšovať sebavedomie a budovať svoju finančnú nezávislosť. Som profesionálnou koučkou, matkou dvoch detí a v oblasti biznisu pôsobím už 7 rokov.

Rada pomôžem aj vám stať sa podnikateľkou a robiť to, čo vás baví, aj popri deťoch. Predstava návratu do pôvodného zamestnania je pre 70% maminiek veľmi stresujúca a nepríjemná. Práve preto sa oplatí začať už dnes, aby ste si o 1-2 roky mohli robiť to, čo vás skutočne napĺňa.


Potrebujete si premyslieť váš nápad? Máte pocit, že nemáte skutočne na nič čas? Neveríte si? Neviete, akým spôsobom predať svoje hobby? Neviete v čom podnikať?

- Máte ale túžbu? Potom to zvládnete. Aj vy môžete byť úspešnou podnikateľkou!

EXKLUZÍVNE: Prvú konzultáciu máte teraz úplne zdarma! Zároveň vás k ničomu nezaväzuje. Dáva Vám možnosť popremýšľať si o svojom nápade. Rezervovať si ju môžete tu.


Prejsť na ďaľší článok: Ako si správne vybrať cieľovú skupinu svojich zákazníkov a prečo je to dôležité

91 views0 comments