Search

Aký je rozdiel medzi "koučom" a Koučom?


Pojem kouč je dnes veľmi rozšírený. Vyskakuje na nás zo všetkých strán, telky, či článkov. Dokonca sa s ním stretávame aj v korporáciach a to čoraz častejšie. Ale rozumieme jasne, čo tento pojem vlastne znamená?
Koučing si ľuďia často zamieňajú a mýlia s rôznymi inými pojmami. Niektorí si myslia, že je to mentoring, iní, že to je tréning. Sú aj takí, ktorí o koučingu uvažujú ako o poradenstve, alebo dokonca o terapeutickom sedení.


Správne vedený a čistý koučing je ale úplne o niečom inom. Pri všetkých predchádzajúcich pojmoch je pozornosť venovaná "radcovi". Koučing však upriamuje pozornosť na klienta a jeho predstavy, riešenia, potreby. Je tam vzťah partnerský, nie nadriadeno-podriadený.


Kouč je iba sprievodca na vašej ceste. Neradí, ani vás nepresviedča o jeho pravde.

Úlohou kouča je vás aktívne počúvať a aj to, medzi riadkami povedané.


Kedy naposledy ste si venovali hodinu času premýšľaním o sebe, o živote, o snoch či starostiach a hľadali ich riešenia? Ak aj ste venovali čas sebe, neuchádzali vám myšlienky k tomu, čo budete variť, čo ešte musíte kúpiť, čo všetko ešte musíte vybaviť?


Aktívne počúvanie kouča vás vedie k tomu, aby ste myšlienkami boli stále prítomní.


Kouč nerieši ani nekritizuje, a ide iba tam, kde je to pre vás ok a prínosné.


Je to ako keď vás niečo trápi dnes, týždeň, či dlhú dobu, a nikto nevie vyriešiť problém za vás, pretože žiadna rada zvonka vám nie je dosť dobrá. Ale zrazu sa stretnete s koučom, a zistíte, že najlepšie rady na náš život sú tie naše vlastné, z nášho vnútra, ktoré sme dovtedy nevideli.

Takto si viete rozhovorom o vás a vašich potrebách, túžbach, snoch či starostiach vyriešiť veľmi jednoducho.


Podstatou koučingu však nie je generovanie nových riešení, ale vaše zamyslenie sa nad situáciou, z čoho tie riešenia samé môžu vypadnúť, alebo možno zistíte, že situáciu neviete zmeniť, môžete však zmeniť svoj postoj k nej.


Martina

32 views0 comments