Search

Ako si správne vybrať cieľovú skupinu svojich zákazníkov a prečo je to dôležité


Najčastejšia chyba, ktorú robí každý nový podnikateľ je všeobecná nešpecifikovaná cieľová skupina. Povieme si, veď svoj produkt/službu chcem predávať všetkým. Avšak ono to nikdy nie je tak.Prečo je dôležité mať stanovenú cieľovú skupinu zákazníkov?


Cieľová skupina zákazníkov, ktorá je príliš všeobecná nám môže skôr uškodiť. Je to preto, že naši potenciálni klienti majú dnes naozaj široký výber v každej oblasti podnikania. Majú možnosť byť skutočne výberaví v tom, u koho si kúpia službu či produkt podľa toho, čo im najlepšie vie pomôcť v tom, čo oni potrebujú.


Zákazníci majú určitú potrebu či túžbu a hľadajú niečo, čo im to vyrieši.

Hľadajú teda najšpecifickejšiu možnú ponuku, v ktorej sa nájdu a majú pocit, že dostávajú odbornosť šitú na mieru. Ak nás napríklad bolí zub, vyhľadáme zubára (špecifická ponuka), a nepôjdeme s tým k všeobecnému lekárovi (všeobecná ponuka).Týmto krokom nestratíte potenciálnych zákazníkov, ktorých by ste predtým mohli osloviť. Akurát si pomôžete k tomu, aby ste nejakých získali. Tí, ktorí by došli na váš všeobecný web totiž nie sú skutočnými potenciálnymi zákazníkmi, čiže ste nemali ani o čo prísť, pretože aj oni hľadajú konkrétnu ponuku, ktorá im nie je dopriata tou všeobecnou.


Zákazníci musia mať pocit, že im viete pomôcť presne v tom, čo ich trápi alebo čo hľadajú. Ak im ponúknete odbornosť na všetko, potom na 99% budú hľadať inde, pretože nikto z nás nemôže byť dokonalý vo všetkom.Aké výhody Vám prinesie jasne stanovená cieľová skupina?


Hlavnou výhodou je, že vám to pomáha prilákať viac klientov a tiež:


 1. Je oveľa ľahšie zamerať svoju značku a predávať ju konkrétnej cieľovej skupine zákazníkov. Viete im poskytovať produkty, či služby, ktoré oni konkrétne potrebujú alebo môžu potrebovať.

 2. Môžete im poskytovať obsah o téme, ktorá ich zaujíma a pre ktorú prišli za vami.

 3. Môžete jasne targetovať reklamné kampane a prilákať tých, pre ktorých môže byť vaša stránka prínosná namiesto odosielania všeobecných spamov, ktoré všetci ignorujú.

 4. Vďaka odbornosti a jasnej špecializácii si rovnako môžete účtovať aj vyššie ceny. Je to preto, že klientovi poskytujete akoby balík na mieru, bez toho, aby musel hľadať po 10 rôznych stránkach či predajniach.Kto je môj ideálny zákazník?


Toto chce väčšinou veľa času, kým zistíme, kto ním je. Niektoré črty - napríklad demografické údaje ako vek, pohlavie a poloha - sa dajú jednoducho stanoviť. Následne sa však musíme zamyslieť nad tým, kto konkrétne by sa mohol zaujímať o naše produkty či služby a ako by mu mohli pomôcť? Aké sú potreby či túžby našich klientov? Čo ich zaujíma? S čím bojujú? Ako by mu mohol náš produkt či služba pomôcť?


 • S čím môj klient zápasí?

 • Čo môj klient potrebuje?

 • Čo ho trápi a s čím potrebuje pomôcť?

 • Čo by mu uľahčilo život?

 • Ako mu v tom viem pomôcť ja?

 • Aký je ich cieľ (vo vzťahu k ich problému)?

 • Čo očakávajú?


Následne to viete dať do vety a jasne definovať pre koho sú vaše produkty a služby, a čo získajú, keď si ich kúpia.Aký benefit budú mať zákazníci z toho, že nakúpia práve u vás?

Zároveň ideálny klient musí nájsť odpovede na všetky nasledujúce otázky:


 • Čo je to, čo mu ponúkate?

 • Ako mu to môže pomôcť a v čom?

 • Ako mu vy konkrétne v tom viete pomôcť?

 • Prečo by to mal kúpiť práve od vás?

Na záver by som vám chcela popriať veľa šťastia so stanovovaním cieľovej skupiny. Niekedy sa pri tom každý z nás zasekne, avšak hľadanie odpovedí na tieto otázky nám vie priniesť viac, ako si teraz myslíme.


Potrebuješ s tým pomôcť? Máš pocit, že si zaseknutá vo výbere správnej cieľovej skupiny, alebo že nevieš nájsť spôsob, ako to uplatniť v tvojom podnikaní?

Kľudne mi napíš email, napíš mi správu na facebooku, alebo si bookni prvú hodinu úplne zdarma.

Rada ti s tým pomôžem.


Martina Bella42 views0 comments