Search

Pár tipov na samostatné detské aktivity pre každú biznis mamu.

Updated: Sep 8, 2020


Byť biznis mama je náročné, ale úžasné. Však? Rada by som ti to trošku uľahčila. Mám pre teba pár tipov na aktivity pre deti, aby si mala pár minút aj na podnikanie. Aktivity som rozdelila podľa veku a sú zamerané na samostatnú prácu detí vo veku 0-5 rokov.


V prvom rade, ak chceme, aby naše deti rešpektovali náš čas na prácu, musíme sa im aj určitý čas intenzívne a plnohodnotne venovať. To znamená (uvediem príklad): 30 min aktívneho hrania s deťmi podľa ich predstáv, a následne 30 min na samostatnú prácu, kedy aj maminka pracuje.


Zdroj obrázka: wix galéria

Ak máš už väčšie deti, ktoré trošku evidujú hodiny, mám jeden zaujímavý tip. Na internete nájdeš širokú ponuku personalizovaných hodín, kde vieš deťom jasne vysvetliť, čo v ktorý čas počas dňa robíte, alebo budete robiť.

Napríklad tieto hodiny, ktoré som našla na zahraničnej stránke etsy. Možno si ale kreatívna maminka, ktorá si také vie vyrobiť aj sama doma.

Či chceme, či nie, naše deti proste majú radi rutinu. Ak sa ty s rutinou nestotožňuješ, aspoň im veľmi pomôžeš pred nástupom do školy/škôlky, pretože tam je veru riadna denná rutina, na ktorú si veľa detí musí zvykať.

Prvý tip je na svete, pozrime sa na tie ostatné.
Už si zvedavá na tipy podľa veku? Poďme na to!DETI VO VEKU 0-2 ROKY


Prvá veková kategória sú deti vo veku 0-2 roky. V tejto vekovej kategórii je to náročné, pretože dieťa musíme nonstop strážiť. Čas byť biznis mamou tu je jedine počas spánku (nie, nemusíš mať každý deň dokonalý poriadok, využi tento čas aj na svoj vlastný rozvoj), alebo keď príde muž z práce. Dopraj mu prechádzku s kočíkom, kým si ty vybavíš všetko potrebné, a večer budete mať zase voľný pre vás dvoch.

Rob to, čo ťa baví, čo ti dodá energiu a to aj popri bábätku. Šťastná mama = šťastná rodina.

Ďaľším tipom je počas prechádzky vonku, počas dňa. Kým kočíkuješ, vieš si vybaviť pár telefonátov, emailov, či nahrať hlasové správy všetkých tvojich myšlienok, ktoré ti behajú hlavou. Či už premýšľaš o článku, o biznis pláne, cieľovej skupine či zákazníkoch, nahraj si to, a neskôr to budeš vedieť jednoducho spracovať, nech už ti behá hlavou čokoľvek.


Samozrejme existuje aj veľa iných aktivít. Napríklad rôzne hračky, ktoré bežne nemá dieťa k dispozícii a počas tvojej práce mu ich dovolíš preskúmavať. Ideálna je na to napr. polica v skrini, kde k týmto hračkám dieťa nemá dosah. Fantázii sa medze nekladú. Vynikajúca je magnetická tabuľa, rôzne zvukové hračky, vkladanie tvarov, lego duplo, rôzne zvieratká, šuštiace knižky, či drevený vláčik. Môj starší syn napríklad zbožňoval prvý vláčik od lego duplo. Hral sa s ním od 15tich mesiacov každý deň. Rovnako sme fičali aj na hračkách s ovocím, nákupným košíkom, dokonca ich veľmi bavilo aj upratovanie - utieranie handrou :D.

Zdroj obrázka: wix galériaDETI VO VEKU 3-5 ROKOV


Tento vek už je fantastický (čo sa detského chápania týka). Dieťa už viac-menej všetkému rozumie, vie sa samo obliecť, najesť, napiť, zahrať. Avšak aj vie, aké super je hrať sa s rodičom celý deň. :) Podelím sa teda s vami aj o tipy v tejto vekovej kategórii.Ak vaše dieťa v tomto veku ešte spáva, potom niet o čom, máte vybavenú hodinku času na vaše vlastné aktivity. Avšak, som realistka a mamina dvoch šibalov, v tomto veku je čoraz náročnejšie mať natoľko pevnú vôľu, aby dieťa išlo cez obed spať, že to často radšej vzdáme. Obdivujem tie maminy, ktoré toto v pohodičke dávajú, a najmä teda v tej pohodičke (u mňa to bolo často také vyčerpávajúce, že som mala tendenciu hneď volať tej svojej vlastnej koučke, aby som si našla cestu ako sa toľko pri uspávaní nerozčuľovať - áno, aj ja mám svoju koučku. Prečo? Pretože je to úžasné môcť sa vyrozprávať a popremýšľať o svojich potrebách s tým, že ma pri tom niekto aktívne počúva. Vždy, keď niečo také mám, tak si rovno bookujem termín čo najskôr a snažím sa nepremýšľať nad tým do nášho stretnutia, pretože si koučing naozaj užívam. Okrem iného, mám tým pádom hodinu pre seba) :).Kedy ale byť biznis mamou pri 3-5 ročných deťoch?


 1. Kým sa hrajú s legom /barbie /poníkovia /labkova patrola...

 2. Kým kreslia alebo robia inú kreatívnu činnosť

 3. Počas rozprávok ( keď už naši pozerajú rozprávky, snažíme sa ich aspoň starostlivo selektovať. Medzi obľúbené patria: Požiarnik Sam, Káčerovo, Volám sa Caillou, chvíľku pozerávali aj Labkovu Patrolu, Leo da Vinci misia Mona Líza, Ferdinand, Robinson Crusoe, 101 Dalmatínov...)

 4. Hra s plastelínou (samozrejme, pokiaľ dieťa neje všetko, čo nezje jeho :D )

 5. Triedenie cestovín, navliekanie na paličku či šnúrku

 6. Navliekacie drevené korále so šnúrkou (super aktivita )

 7. hra s kinetickým pieskom

 8. Pri tých 5 ročných sú to aj rôzne pracovné zošity, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť napr. na stránke https://www.worksheetfun.com/ či už obkreslovanie tvarov, čísel, písmen...

 9. Hra so zeminou vonku- deti zbožňujú zem, blato, kamienky, stačí im lopatka, kýblik, malý rýľ a dostatok času :). Posaďte sa k nim napr. na terasu, alebo lavičku a môžete sa venovať svojmu biznisu s občasným kuknutím na nich.

 10. Lepenie farebných papierov. Buďte pri nich, kým si papiere nastrihajú, ale prácu s lepidlom už na druhýkrát zvládnu sami. Je to výborný čas na ich kreatívne myslenie.

 11. Gymnastika a cvičenie. Na youtube je veľké množstvo videí na detské cvičenie. Naši veľmi radi cvičia napr toto: 9 Min Exercise For Kids - Home Workout. (Za tento skvelý tip ďakujem svojej sesternici).

 12. Pomôžte im postaviť bunker a hrať sa v ňom. Moji chalani si ho teraz stavajú aj sami, postavanie im trvá cca 10 minút, najčastejšie pod obývačkovým stolom s použitím vankúšov, a dokážu sa v ňom hrať aj 30 min.


Ešte jeden tip. BUSY BOXES - čo je to?


Na záver by som ešte rada pridala jeden skvelý tip pre 3-5 ročné detičky. Sú to Busy boxes. Priprav si cca 3-5 krabíc, do ktorých rozmiestniš rôzne aktivity.

Zdroj: momwifebusylife.com
Zdroj: momwifebusylife.com

Tieto krabice skladuj na nedostupnom mieste a vyberaj ich iba raz za čas.


Medzi aktivity, ktoré do nich môžeš dať sú: ceruzky, pastelky, fúkacie fixky, obyčajné fixky, vodové farby, samozrejme, biele papiere, farebné papiere, zošit, nožničky, rôzne chumáčiky a tvary, nálepky, lepidlo, obrázkové knižky, plastelínu, vykrajovátka, kinetický piesok, spoločenskú hru, puzzle podľa veku, rôzne kľúče a zámky, pečiatky a pod.


Samozrejme, tých aktivít pre deti 0-5 rokov je neskutočne veľa, verím tomu, že ťa tipy inšpirovali, a poteším sa, keď článok zazdieľaš ďalej, pretože tipov pre biznis maminy nie je nikdy dosť. :)


Teraz, keď už vieš, ako si nájsť čas popri deťoch, môžeš začať rozbiehať svoj biznis naplno. Ak by si potrebovala pomocnú ruku, som tu pre teba. Môj koučovací program pre biznis mamy ťa povedie od nápadu až po úspešnú realizáciu tvojho vlastného biznisu tak, aby si robila presne to, čo ťa baví a nemusela sa strachovať tým, kde sa zamestnáš a ako zľadíš svoj rodinný život s tým pracovným. Zároveň máš odo mňa aj morálnu podporu, počas celého programu.

Viac o tom, ako prebieha koučing a čo je to koučing, sa dočítaš tu: https://www.martinabella.com/co-je-to-koucingVolám sa Martina Bella a pomáham mamám stať sa úspešnými biznis maminami.

Môj program formou koučingu ťa prevedie od nápadu a rozpracovania plánu až k úspešnému štartu vlastného podnikania. Tam ale naša spolupráca nekončí. Pretože poskytujem aj koučing pre rozbehnuté biznis mamy pre riešenie každodenných biznis či rodinných starostí. Mojou misiou je pomôcť ti nájsť radosť, vášeň v biznise a prepojenie rodinného života s tvojou vlastnou a úspešnou biznis kariérou.


Choď si za svojim snom. Máš na to, a nie si v tom sama.


91 views0 comments